HOMOLOGACJA EUROPEJSKA W EXPOM

Aby spełniać wszystkie warunki nasze maszyny zostały wyposażone w szereg certyfikowanych i przebadanych pod względem bezpieczeństwa elementów. Zaczep prosty jednopunktowy, belka zaczepowa, oś hamowana, hamulec, ostre elementy robocze na obrzeżach szerokości transportowej zostały zabezpieczone, a także przeszły one wszystkie testy pozytywnie.

Homologacji podlegają nasze wały uprawowe ciągane, składane hydraulicznie. Linia MAXIMUS | TYTAN | JACEK posiada zezwolenie na jazdę w UE.

Badania homologacyjne są przeprowadzane zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem (UE) nr 167/2013.

  • S – wymienne urządzenia ciągnięte (maszyny rolnicze)

Rejestracja albo świadectwo homologacji europejskiej – takie są obecne wymagania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wobec maszyn rolniczych na rynku polskim.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego, we wszystkich krajach Unii maszyny takie, jak ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze oraz wymienne urządzenia ciągnięte (w kategoriach odpowiednio: T, C, R oraz S) muszą posiadać homologację europejską oraz tablice rejestracyjne, ubezpieczenia, numer identyfikacji VIN (nadany prze ministerstwo) i wszystkie związane z tym dokumenty.

Polska była dotychczas jednym z ostatnich unijnych krajów, w którym ten przepis nie został wdrożony i nie był egzekwowany. Obowiązkowi rejestracji podlegały wyłącznie przyczepy rolnicze, zaś rozrzutniki obornika były traktowane przez polskie prawo, jako maszyny rolnicze i tak samo jak np. pługi, opryskiwacze czy siewniki – nie podlegały rejestracji.

W ostatnim czasie ARiMR zwraca się do wnioskodawców, ubiegających się o unijne dofinansowanie na zakup maszyn o przedstawienie dokumentów homologacyjnych tych maszyn. Bardzo możliwe też, że w razie ich braku, dotacje nie będą przyznane.

Homologacja warunkiem eksportu.

Posiadanie homologacji europejskiej to priorytet w proeksportowej polityce spółki – dzięki temu maszyny mogą być sprzedawane i zarejestrowane w każdym państwie UE; spełniają też wymagania unijne w kwestii dotacji. Jednak, by otrzymać homologację, urządzenia muszą przejść szereg testów.

Homologacja europejska wydawana jest w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i obowiązuje na terenie całej Unii. Innymi słowy – urządzenie posiadające europejskie świadectwo homologacji można sprzedać i zarejestrować w każdym państwie UE. Aby otrzymać homologację europejską – zgodnie z unijnymi przepisami – maszyny musiały przejść szereg szczegółowych badań.

Warunkiem uzyskania Homologacji Europejskiej jest posiadanie Systemu Zarządzania Jakością.

Taki Certyfikat firmie Expom przyznała jednostka certyfikująca UCA.